Koku Sepetim

Esanslı Dekoratif Mumlar


Esanslı Dekoratif MumlarMumları eskiden elektrikler kesildiğinde kullanılmaktaydı. Artık mumlar hepimizin hayatlarında vazgeçilmez bir hale dönüştü. Evlerimizin vazgeçilmez bir eşyası olan mumlar eskiden günümüze kadar baya gelişmiştir. Günümüzde mumlar oldukça çeşitlenmiştir ki tercih etmemiz de haliyle zorlaşmaya başladı.

Eskiden mumlar beyaz renkli olup alışveriş marketlerinde satılırdı. Annelerimizde bu mumlardan alığı zaman nedenleri hala bilinmiyor ama buzdolabında saklarlardı. Eskiden mumun evlerde tek bir nedeni varda oda elektrik kesintilerinde karanlıktan bizleri kurtarmaktı. Günümüzde ise bu biraz değişiklik gösterdi şimdi hemen hemen hepimizin evlerimizde dekoratif amaçlı, doğum günlerimizde, düğünlerimizde ya da hediyelik olarak kokulu mumlardan tercih etmekteyiz.

Eskiden aydınlanmak için kullandığımız kokulu mumları günümüzde dekoratif amaçlı olarak kullanmaktayız. Dekoratif olarak kullandığımız bu mumları aydınlanmak için de kullansak sağlığımız açısından bizleri olumlu yönde etkileyecektir. Esanslı kokoulu yağların sağlığımız için fayadalarını aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.

Fesleğen: Elde edilen uçucu yağlar, kişinin konsantrasyon seviyesini geliştirmektedir.

Lavanta: Lavantadan elde edilen uçucu yağlar kişinin depresyon ve yorgunluk ile baş etmesine yardımcı etkmektedir. Ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Günümüzde hemen hemen hepimiz iş nedeni ile stres yaşamaktayız. Rahatlamak için esanslı dekoratif mumlardan faydalanılmaktadır. Baş ağrılarının da rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Okaliptüs: Okaliptüs yağı alerji veya soğuk, sinüs enfeksiyonlarında rahatlatmak için biz insanlar tarafından kullanılmaktadır. Okaliptus kokusunun enerji verici olduğuna  da inanılmaktadır.

Citronella yağı: Citronella yağı ile aşılanmış mumlar böcekleri ve sekiz bacaklı yaratıkları uzak tutmaktadır. Dışarıda misafir ağırlayacağınız zamanlarda bu mumları kullanabilirsiniz.

Papatya: Papatyadan elde edilen esansiyel yağların bir kişiyi rahatlattığı ve sakinleştirdiğine inanılmaktadır. İyi bir gece uykusu ve huzursuzluğu azaltmak için papatya yağı kullanılan mumlardan faydalanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Nezleye yakalanan kişiler çay ağacı yağı eklenmiş mumlardan fayda sağlayabilirler.

Yasemin: Yaseminden elde edilen yağlar rahatlatıcı ve antidepresan olarak kullanılmaktadır.

Gül: Bu yağ depresyonu azaltmaktadır.

Karanfil: Karanfil yağı uyarıcı bir etkiye sahiptir.

Sandal ağacı: Sakinleştirici ve afrodizyak etkileri bulunmaktadır.

Zencefil Yağı: Bu yağ bulantıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Esanslı Dekoratif Mumlar 

Şöyle bir hafızamızı yoklayacak olursak HansChristianAndersen’ın ‘Kibritçi Kız’ masalını hatırlarız. Kibritleri her çaktığında kendisini başka bir dünyada buluyor ve hayallere dalıyordu kibritçi kız. Andersen’ı büyük bir üne kavuşturan Kibritçi Kız masalı 1835’te yazılmıştır yani mumun kullanımından 200 sene sonra. Andersen masalında mumu dahil etmiş olsaydı küçük kızı birkaç saniyelik kibrit aleviyle kısacık hayaller kurmak yerine bir kibrit ve birdemum vermiş olsaydı kibritçi kızın kurduğu hayalleri 20-30 saate kadar çıkabilirdi.

Esanslı Dekoratif Mumlar 

Her ortama farklı kokular oluşturulabilen kokulu mumlar aktarlardan kolayca bulunabilir malzemeler ile daha ucuza mal edilebilir. Hatta kokulu mumu yaparken kendinize özgün şekil verebilirsiniz.

Kokulu mum için gerekenler; ham parafin, stearin, mum kalıbı, mum boyası ya da pigment boyası, mum fitili, esans yağıdır.

Esanslı kokulu mum çeşitlerinden satın almak için yapmamız gereken sadece www.kokusepetim.com sitesini ziyaret etmek olmalıdır. Koku sepetim sitesinde sergilenen mum çeşitlerini güvenle tercih edebilirsiniz. 

Her mağazada satılan esanslı dekoratif mumların aynı olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Esanslı dekoratif mumların kimi sağlığımıza ciddi zararlar verirken kimi de bizleri yatıştırmaktadır. Online alışveriş sitesi olan koku sepetim birbirinden hoş kokulu mumları sizler için sitesinde sergilemektedir. Sitede yer alan tüm mumlar MSDS sertifikasına (Material Safety Data Sheet) sahiptirler. 

Esanslı dekoratif mumları evimizde dekoratif amaçlı kullandığımız gibi arkdaşalarımıza ev görmesine giderken hediye olarak da alabiliriz. Tabi bunlar dışında doğum günlerimizde, düğünlerde ve partilerde de esanslı dekoratif mumları tercih edebilirsiniz.